Strona główna  |  Statut  |  Galeria

Dzisiaj jest:
Urząd Marszałkowski
w Lublinie

Starostwo Powiatowe
Tomaszów Lubelski

 
 Urząd Miejski
w Łaszczowie

 
 
 

Strona główna -> Wieczorek literacki

    Dnia 26 maja 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia FENIKS w Łaszczowie przy ulicy Krótkiej 2 odbył się uroczysty wieczorek poetycko - literacki. Wydarzenie to otworzyła Pani Prezes Stowarzyszenia, która bardzo serdecznie przywitała wszystkich zaproszonych gości oraz przybyłych sympatyków poezji i sztuki, a także przedstawiła program wieczorku.

    Pierwszym punktem było odczytanie życiorysu Pani Ireny Kucharskiej oraz wybranych wierszy wraz z prezentacją nowej książki pt. "Rodzina - miasto - ojczyzna - zachowane w pamięci" wydanej przez Stowarzyszenie FENIKS przy współpracy z córką pani Ireny - Agatą. Kilka wierszy z tej książki można przeczytać TUTAJ
Następnie autorka opowiedziała o swoich przeżyciach i odczuciach życiowych związanych z pisaniem poezji. Pani Irena Kucharska urodziła się 1 kwietnia 1935 roku w Liskach w gminie Horodło, jako jedna z ośmiorga dzieci Olgi i Stanisława Janczak. W 1958 roku wyjechała wraz z rodzicami ze swej rodzinnej wsi osiedlając się w Grodysławicach, gdzie spędziła swoją młodość. Następnie, po założeniu rodziny zamieszkała w Kolonii Łaszczów, gdzie mieszka do dziś. Pisała wiele wierszy za co niejednokrotnie była nagradzana i wyróżniona m.in. przez Związek Twórców Ludowych, Wojewodę Zamojskiego oraz GOK w Łaszczowie. 

      Kolejnym punktem wieczorku było przedstawienie życiorysu oraz twórczości drugiej z zaproszonych poetek - Pani Barbary Kryszczuk. Pani Barbara urodziła się 3 listopada 1941 roku we wsi Borsuki w gminie Mircze. Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Chełmie. W 1959 roku zawarła związek małżeński z Panem Janem Kryszczukiem. Brała udział w wielu konkursach poetyckich, w których odnosiła liczne sukcesy m.in. I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w dziedzinie poezji organizowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Była również wyróżniona przez Zamojski Dom Kultury, Związek Poetów w Nowej Sarzynie oraz Lubaczowie. Ma na koncie 2 wydane tomiki wierszy pt. "W zapachu pól i chleba" oraz "Miłość modli się ciszą". Oprócz pisania wierszy, poezji i prozy Pani Barbara zajmuje się sztuką. W dziedzinie malarstwa jest autorką aktów, obrazów martwej natury, pejzaży. Ponadto maluje portrety oraz ikony wykonane farbami olejnymi na desce lipowej. Posługuje się również akwarelą i suchą pastelą. Dzieła malarskie Pani Barbary oraz zdjęcia z uroczystości można zobaczyć w GALERII. Czynny udział w wieczorku brali Oliwia Bielecka oraz Szymon Marczak, którzy wykonywali utwory poważne na fortepianie. Wiersze obu pań zostały odczytane przez Pana Janusza Puchałę, Pana prof. Marka Bieleckiego oraz Panią Prezes Stowarzyszenia FENIKS Krystynę Niedużak. Z racji tego, że uroczystość ta odbywała się w Dniu Matki po jej zakończeniu obecne na sali kobiety otrzymały kwiaty oraz wszyscy wspólnie odśpiewali pieśń "100 lat" na cześć wszystkich matek. Na koniec Pani Prezes podziękowała wszystkim za przybycie i uczestnictwo w wieczorku oraz zaprosiła zebranych gości na słodki poczęstunek. 
 
      Dziękujemy również bardzo serdecznie Panu dziennikarzowi Romanowi Zegarlickiemu za czynny udział w wieczorku poetycko - literackim, robienie zdjęć oraz przygotowanie relacji z tej uroczystości na swojej stronie internetowej http://reporter.horynieczdroj.pl/2017/05/29/wieczor-poetycki-stowarzyszenia-w-laszczowie/.Autor: PN


©copyright 2016 Stowarzyszenie "FENIKS"